Здравейте последователи,
Сигурен съм че почти всеки един от вас чака с нетърпение уикендите, за да си почине. Но с идването на уикенда задачите в домакинството са толкова много, че отново не остава време за така необходимия сън и релакс. С времето умората се натрупва. Повечето хора смятат, че това е нормално, защото имат деца, управляват домакинството, работят прекалено усилено или просто остаряват.
Всъщност преумората е заболяване и дори е класифицирано с международен код на заболяванията – Z73.0. С хроничната умора могат да се обяснят и някой състояния като повишаване на телесното тегло, непълноценен сън, липса на концентрация и забравяне, ниско сексуално влечение,бързи промени в настроението, хормонален дисбаланс и други. Ето защо не трябва да неглижирате проблема и да потърсите начин да си върнете енергията.
Пред точно същия проблем се сблъсках и аз. Ето защо реших да обобщя всичко, което прочетох по този проблем в едно кратко ръководство с пет съвета как да подпомогнем организма си да се справи с умората от забързаното и напрегнато ежедневие.
1.Преразгледайте хранителния си режим – храната е основния източник на енергия!
Повечето хора имат погрешното разбиране, че колкото повече въглехидрати приемат, толкова повече енергия ще имат. Всъщност е факт, че глюкозата е основния източник на енергия за клетките. НО…. Има едно голямо НО. Какво ще се случи, ако изядете една вафла за следобедна закуска- същото което, ако в едно тлеещо огнище добавите бензин – огъня бързо се разгаря, докато бензина изгори и после пак остава да тлее. Истината е, че организмът ни ще се чувства доста по-тонизиран, ако сутрин, когато нивата на кортизола са високи, му доставяме по-големи количества протеин. Безспорно най-енергезиращо е приемът сутрин на естествени протеини. Или с други думи, доверете се на типична английска закуска – яйца, тънко нарязан бекон, малко сварен боб, наденичка, една пържена филийка и разбира се не забравяйте една чаша зелен чай (съдържа кофейн, има одобряващо действие и се препоръчва при преумора). За следобедна закуска може да си приготвите протеинов бананов шейк (1 банан, 200 мл прясно или кисело мляко и протеин на прах) или една нисковъглехидратна протеинова вафла.
Препоръчва да се приемат малки количества храна на интервали през 3-4 часа, за да се избегне преяждане и да се запази нивото кръвната захар между храненията. Храни като плодове, ядки, сирене и говеждо месо, ще наситят глада ви и ще повишат енергийните нива. Избягвайте соеви продукти по няколко причини – първо доста често предизвикват алергия и второ като фитоестроген соята може да предизвика хормонален дисбаланс.
2.Детоксикирайте организма си – натрупаните токсини „изморяват“ организма ни и влошават имунния отговор!
Приемът на трудно смилаеми за организма храни, алкохол, лекарства, цигари и мръсния въздух, който дишаме водят до натрупване на плаки по червата, задъхан черен дроб и огромно количество свободни радикали. Това от своя страна причинява слабост, отпадналост, главоболие, гадене, газове, подуване на корема и отслабена имунна система.
Препоръчвам:
– прием на 6 до 8 чаши дневно зелен чай или смес между зелен чай и мащерка;
– добавете 500 мг кисело мляко дневно (ако смятате ,че не може да си намерите истинско кисело мляко, добавете пробиотик с доказан произход);
– спрете всякакъв алкохол за 3-4 седмици;
– не приемайте лекарства като ибупрофен, аспирин, парацетамол или други противовъзпалителни за поне 1-2 месеца;
ВНИМАНИЕ: ПРЕДИ ДА ПРЕКРАТИТЕ ПРИЕМЪТ НА КАКВИТО И ДА БИЛО ЛЕКАРСТВА, СЕ КОНСУЛТИРАЙТЕ С ВАШИЯ ЛЕКАР ИЛИ ФАРМАЦЕВТ!!!
– добавете мощни антиоксиданти към диетата си – киви, свежа спирулина, чесън, сок от моркови и други. Ако не може да си ги добивате с храната, потърсете добавки със високо съдържание на витамин Ц, витамин А, Е, селен, цинк и други.
3.Подсигурете си качествен сън!
Хроничната липса на добър сън е един от най-важните фактори за загуба на енергия в ежедневието ни. Как да си гарантираме качествен сън:
– Тренирайте винаги само сутрин, или не по-късно от 16 часа;
– Приемайте храна не по-късно от 2 часа преди лягане и не преяждайте;
– Дръжте температурата в спалнята ниска. Проучвания са установили връзка между повишената телесна температура и безсънието;
– Опитайте да ставате и да си лягате всеки ден по едно и също време;
4.Движете се, за да имате повече енергия!
Данните показват, че активно спортуващите рядко се оплакват от липса енергия. Упражнения, които натоварват максимално много мускулни групи, са най-ефективни за изгаряне на мазнините и стимулиране на метаболизма. Ако пък не сте фен на фитнеса, то танците или спининг в домашни условия също са опция.
5.Посетете вашия лекар и си направете профилактични изследвания!
Както казах по-горе, хроничната умора се третира като заболяване и освен промените в начина на живот препоръчвам да посетите вашия лекар и да си направите профилактични изследвания. Не рядко обща слабост, умора, липса на тонус и енергия, главоболие, задъхване, спад в имунитета, често боледуване, могат да се дължат на ниски нива на хемоглобин и желязо в организма или скрита инфекция, която мъчи тялото ни.
Най-доброто време да започнете с изпълнението на тези пет стъпки за борба с умората е точно днес.
Защо днес?
След 21 дни ще настъпи астрономическата пролет, когато към ежедневната натрупана умора ще се добави и пролетна умора.
Аз започвам от днес, а вие?
ПРОСТО ПОПИТАЙ ФАРМАЦЕВТА!!!
The post Пет съвета, как да надвием умората от забързаното ежедневие! appeared first on Съветите на фармацевта.